RESULTS
sunshine2

secure link https://auckleyshow.co.uk

sponsor18Vt

 

If you see anything that requires correction, please let us know

click to find us
Scarecrows  Raffle Trophies  Classes

Ninja Warriors  Fun Dog Show

Scarecrow Competition
 

The overall winner is

Harry, RAF 100 years with 885 votes

2nd is Where's Wally        with 859 votes
3rd is George & The Unicorn  with 846 votes

2018

see the pictures

click me

Please Save Our Show
     we need your support
Join the 200+ Club
          click for details

2016

click me

raf100

2017

click me

Show Day Raffle

Prize No. 1 - Blue 36-40
Prize No. 2 – Blue 366-370

Prize No. 3 – White -511-515
Prize No. 4 – Pink – 266-270
Prize No. 5 –Yellow 841-845
Prize No. 6 – Green 666-670

Prize No. 7 – Green 371-375
Prize No. 8 – Yellow 866-870
Prize No. 9 – White 596-600


Please call 0771 720 5009 if you think you have a winning ticket.

If you see anything that requires correction, please let us know

Please Save Our Show
     we need your support
Join the 200+ Club
          click for details

 Ninja Warrior Winners

 6 and under

 Seb
 Holly Muttock
 Joel Muttock


 11 and under


 Lewis
 Oscar
 Noah


 16 and under

 Rowan Bicham
 Frankie T
 George O


 Adults

 Mitchell
 Paul M
 Luke Caghill

top of page

Winners of Trophies at Auckley Show

2018

 

Trophy

Category

Name of Winner

Harold Brewster Memorial Trophy

Heaviest onion

David Stothard Junior

Alf Cockett Memorial Trophy

3 potatoes

Nic Woodward

Trophy for Best in Show Vegetable

 

Neil woodward

Ray Henshaw Memorial Trophy

Vase of mixed flowers

Rob Harrison

Barbara Siddons Memorial Trophy

Flowers in unusual container

Helen Wilmott

Daniel J. Byrne Memorial Trophy

Best homebrew

Steven Simpkin

Madge Wright Memorial Trophy

Item of needlework

Joan Chambers

Reynold Perry Memorial Trophy

Best metal/woodwork

Gary Warrender

Best in Show Baking & Preserves

 

Samson Kovacs & Keelan Dent

Dave Elliott Memorial Trophy

Simply the Best

Helen Wilmott

Hilda Parker Memorial Trophy

Best allotment

Margaret Snowden

Clive Hepworth Shield

Best newcomer allotment

Richard Norman

Dog Show Trophy

Best dog in show

Abby

 – owner David Hunt

Tug o’ War

 

Eagle & Child

Best Child”s Exhibit

 

Ethan Brown

If you see anything that requires correction, please let us know

Class Results 2018

 

Class

Awarded For

1st

2nd

3rd

 1

Heaviest onion

David Stothard Jun

Neil Woodward

Pete Snowden

  2

3 potatoes

Nic Woodward

Nic Woodward

Judith Warrender

 3

3 Carrots

Pete Snowden

Gary Warrender

Judith Warrender

 4

2 Parsnips

Nigel Brooke

Mr Macfee

Nigel Brooke

 5

6 Dwarf beans

Rob Harrison

Rob Harrison

 

 6

3 onions as grown

David Stothard Jun

Jonathan Toothill

Gary Warrender

 7

6 Runner beans

Nigel Brooke

Judith Warrender

Gary Warrender

 8

3 beetroots with tops

Nigel Brooke

Kevin Bramhill

Mr Gravill

 9

3 Onions - brown

Judith Warrender

Mr Gravill

Mr Gravill

 10

Longest runner bean

N. Scott

N. Scott

N. Scott

 11

Marrow - quality

Rob Harrison

Kevin Bramhill

Mrs Pickergill

 12

2 Courgettes

Pete Snowden

Julie Brabazon

Pete Snowden

 13

3 onions - red

Mrs Pickergill

 

 

 14

1 Squash

Amanda Critchlow

Rob Harrison

Rob Harrison

 15

Largest marrow

David Stothard Sen

Mrs Pickergill

Amanda Critchlow

 16

1 Cabbage

Pete Snowden

 

 

 17

3 onions - white

Nic Woodward

Nic Woodward

Mrs Pickergill

 18

Heaviest Tomato

Dave Coulson

Mr Edmondson

Mr Edmondson

 19

2 Leeks  

Neil Woodward

Pete Snowden

 

 20

1 Head of lettuce

 

 

 

 21

1 Cucumber

Mrs Brown

Mrs Brown

Kevin Bramhill

 22

4 Tomatoes - ordinary

Pete Snowden

Nic Woodward

Pete Snowden

 23

6 Cherry tomatoes

Nigel Brooke

Mrs Pickergill

Nigel Brooke

 24

6 Spring onions

 

 

 

 25

6 Radish

 

 

 

 26

2 Pepper – any colour

Chris Marsh

Julie Brabazon

Kevin Bramhill

 27

Any other veg

Rob Harrison

Rob Harrison

Nigel Brooke

 28

4 Rhubarb sticks

Nic Woodward

Nigel Brooke

Nigel Brooke

 29

Any fruit

Steven Simpkin

Gill Stirland

Rob Harrison

 30

2 Garlic bulbs

 

 

 

 31

Collection of fruit & Veg

Mrs Pickergill

 

 

 32

Tray of veg

Pete Snowden

Richard Norman

 

 33

One egg - contents

Heather Davidson

Louise Hopewell

Tristan Homer

 34

1 single large egg

Heather Davidson

Louise Hopewell

Tristan Homer

 35

3 Large eggs – any colour

Jonathan Toothill

Heather Davidson

Elaine Snowden

 36

3 Bantam eggs – any colour

Elaine Snowden

Louise Hopewell

Heather Davidson

 37

Heaviest egg

Heather Davidson

Tristan Homer

Louise Hopewell

 38

Vase of mixed flowers

Rob Harrison

Valerie Stirland

Tess Johnson

 39

3 Dahlia – any type

Nigel Brooke

Nigel Brooke

Rob Harrison

 40

3 Gladioli – any type

Nic Woodward

 

 

 41

6 Sweet peas

Jan Piercy

Nigel Brooke

Nigel Brooke

 42

3 Roses – any type

Mr Cummins

 

 

 43

Seaside Holiday

 

 

 

 44

Woodland Walk

Rob Harrison

 

 

 45

Table Arrangement – one colour

Helen Wilmott

Pauline Dingworth

Helen Wilmott

 46

Summer Bouquet

 

 

 

 47

Family Celebration

 

 

 

 48

Unusual container

Helen Wilmott

Rob Harrison

Lorraine Wraith

 49

Lady’s Gent’s spray

Joan Chambers

Caroline Barrass

Joan Chambers

 50

Silk/ dried flowers

 

 

 

 51

1 Leaf plant

Tess Johnson

Joan Chambers

Frank Fletcher

 52

1 Flowering plant

Joan Chambers

Paul Cox

 

 53

Cactus /Cactus garden

Stephanie Forman

David Wraith

Judith Warrender

 54

1 Bonsai

 

 

 

 55

Fuchsia

 

 

 

 56

Homemade beer

Steven Simpkin

Steven Simpkin

Steven Simpkin

 57

Homemade lager

Steven Simpkin

 

 

 58

Homemade cider

Steven Simpkin

Steven Simpkin

 

 59

White wine

Steven Simpkin

 

 

 60

Red wine

Nigel Brooke

Tilly Richardson

 

 61

Rose wine

Nigel Brooke

 

 

 62

Liqueur

Steven Simpkin

Irene Finucane

Steven Simpkin

 63

Cross stitch

Deborah Denton

Deborah Denton

Deborah Denton

64

Needlework

Joan Chambers

Joan Chambers

Kay Brown

 65

Knitting

Janet Perry

Patricia Pettigrew

Joan Chambers

 66

Embroidery

Angela Harris

Joan Foster

Tess Johnson

 67

Crochet

Julia Sapsted

Lorraine Wraith

Lorraine Wraith

 68

Tapestry

Jan Piercy

 

 

 69

Painting

Denise Winfield

Lynn Toothill

Sarah Griffiths

 70

Decoupage

Mr Cummins

 

 

 71

Metal/Wood work

Gary Warrender

Greg Marshbank

Mr Barnard

 72

Photo Auckley Show

Frank Fletcher

Joan Chambers

Joan Chambers

 73

Our Village

Lorraine Wraith

Frank Fletcher

Sam Perry

 74

Wild Animal or Bird

Terry Swinburn

Bill McQueen

Ben Tichband

 75

Black & White

Paul Cox

Terry Swinburn

Frank Fletcher

 76

4 Fruit scones

Nic Woodward

Rob Harrison

Angela Harris

 77

4 Yorks Puds

Mrs Macphee

Mrs Macphee

Mrs Macphee

 78

4 Butterfly buns

Ellie Dabell

Gill Stirland

Hannah Shearman

 79

Cake of choice

Gill Stirland

Ann Duffin

Phyl Elliott

 80

Loaf of bread

Mr Edmondson

Mr Edmondson

Nic Woodward

 81

4 Sausage rolls

Lorraine Wraith

Steven Simpkin

 

 82

Victoria sponge cake

Mrs Littlewood

Samson Kovacs

Tilly Richardson

 83

Tray bake

Ann Duffin

Nigel Brooke

Sylvia Cox

 84

Lemon Drizzle cake

Sylvia Cox

Elizabeth Sapsted

Alison Farmer

 85

4 Muffins

Angela Harris

Katie Shearman

 

 86

Pizza

Mr Cummins

Sue Taylor

 

 87

2 Cup cakes

Rob Harrison

Nigel Brooke

Nigel Brooke

 88

4 Jam tarts

Steven Simpkin

Mrs Littlewood

Lorraine Wraith

 89

Gingerbread

Angela Harris

Lorraine Wraith

 

 90

Shortbread

Samson Kovacs

Beau Rafferty

Stephanie Forman

 91

Any Baking

Alison Farmer

Christine Barber

Nigel Brooke

 92

Jar of jam

Rob Harrison

Mr Pickergill

Rob Harrison

 93

Jar of pickles

Dave Coulson

Rob Harrison

Rob Harrison

 94

Jar of beetroot

Rob Harrison

Carol Smith

 

 95

Jar of chutney

Rob Harrison

Mrs Slingsby

Jan Piercy

 96

Hands/feet pattern

Sophie Hayes

Grace Warren

Chloe Diver

 97

Paint /draw a flower

Evie Brackenbury

Emily Wrigglesworth

Evie Brackenbury

 98

Pizza face

Lottie White

Belle Norman

Jensen Jobber

 99

3 Decorated buns

Lottie White

Lucy Firth

Belle Norman

100

Paint/ draw flower or veg

Imogen Snowden

Leigh Hadden

Amelia Critchlow

101

Handwritten paragraph

Elijah Marshall

Darcy Glynn Wilson

Imogen Snowden

102

Arrangement in jam jar

Emily Wrigglesworth

Matilda Love

Barnard

103

Animal from fruit & veg

Lottie White

Ethan Brown

Layla Snowden

104

Garden in seed tray

Finlay Oates

Sophia Sapsted

Jack Price

105

Decorated cake

Alicia Stewart

Amelia Critchlow

Lottie White

106

4 Choc chip cookies

Evie Norman

Maddie Marshall

Lottie White

107

Photo of My Pet

Lottie White

Noah Nixon

Alfred Critchlow

108

Photo favourite toy

Esme Critchlow

Jensen Jobber

Lottie White

109

Sculpture from veg

Amelia Critchlow

Esme Critchlow

Alfred Critchlow

110

Model from any material

Ethan Brown

Ethan Brown

Alfred Critchlow

111

Invite/greeting card

Esme Critchlow

Esme Critchlow

Lottie White

112

Poster for Show

Alfred Critchlow

Esme Critchlow

Lottie White

113

Original Poem

Ellie Taylor

Evie Norman

Brodie Taylor

114

Sunflower Head

Sophia Sapsted

Grace Woodward

Lottie White

115

Sewing

Lottie White

Amelia Critchlow

Amelia Critchlow

116

Decorated Stone

Sophia Sapsted

Lottie White

Alfred Critchlow

117

Decorated Bookmark

Belle Norman

Esme Critchlow

Amelia Critchlow

118

Party Hat

Lottie White

Sophia Sapsted

Amelia Critchlow

119

Needlework/ Cross stitch

Lottie White

Lucy Firth

Noah Nixon & Clara Nixon

top of page

Fun Dog Show  Results

 

Dog's Name

Owner

 

Prettiest Bitch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Place

 

Abby

 

David Hunt

Doncaster

2nd Place

 

Mia

 

Sarah Peters

Auckley

3rd Place

 

Pippa

 

Russ Sheborn

Auckley

 

 

 

 

 

 

Most Hansome Dog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Place

 

Bailey

 

Diana Mattocks

Auckley

2nd Place

 

Scoobie

 

Danielle Willburn

Branton

3rd Place

 

Zeus

 

Frankie Leigh

Auckley

 

 

 

 

 

 

Cutest Puppy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Place

 

Harry

 

Claire Foster

Warmsworth

2nd Place

 

Tank

 

John Billington

Auckley

3rd Place

 

Bodie

 

Sheila Guymer

Scawsby

 

 

 

 

 

 

Best Rescue

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Place

 

Poppy

 

Eleanor Parker Hunt

Doncaster

2nd Place

 

Sonny

 

Dawaine Geddes

Auckley

3rd Place

 

Pippa

 

Russ Sheborn

Auckley

 

 

 

 

 

 

Waggiest Tail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Place

 

Puddles

 

David Humphrey

Dunsville

2nd Place

 

Ollie

 

Lola Faulkner

Doncaster

3rd Place

 

Dexter

 

Shannon Perry

Auckley

 

 

 

 

 

 

Best Dressed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Place

 

Anton

 

Andy manton

Auckley

2nd Place

 

Twinkle

 

Amy Sullivan

Wheatley

3rd Place

 

Mollie

 

Casey Waugh

Finningley

 

 

 

 

 

 

Best Veteran

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Place

 

Barney

 

Janet Ellis

Mexborough

2nd Place

 

Bonnie

 

Emily Edge

Auckley

3rd Place

 

Oscar

 

Claire Mills

Auckley

 

 

 

 

 

 

Coolest Trick

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Place

 

Jake

 

Christine ...

Cantley

2nd Place

 

Pixie

 

Danielle Chapman

Branton

3rd Place

 

Scoobie

 

Danielle Willburn

Branton

 

 

 

 

 

 

Best Sausage Catcher

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Place

 

All 5 entrants awarded equal first place

 

 

 

 

 

 

 

Best in Show

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Place

 

Abby

 

David Hunt

Doncaster

2nd Place

joint

Anton

 

Andy manton

Auckley

2nd Place

joint

Bailey

 

Diana Mattocks

Auckley

4th Place

 

Harry

 

Claire Foster

Warmsworth

Please Save Our Show
     we need your support
Join the 200+ Club
          click for details

top of page